بخش آخر آشنایی با مفاهیم شبکه

 

امروز روز تولدم هست وطبق برنامه ای که داشتم، می خواستم آخرین مطلب از فصل اول رو که در مورد آشنایی با مفاهیم شبکه بود رو در اختیار تون بزارم.

در ضمن امروز سالروز شهید فکه سید مرتضی آوینی و روز انرژی هسته ای نیز هست که انشاالله پیشرفتی روز افزون رو در این زمینه داشته باشیم.

رسانه انتقال بر روی شبکه (Network medium)

به بستر فیزیکی که اطلاعات (Data) بر روی آن منتقل می شود Network mediumمی گویند. که شامل موارد زیر می باشد:

  •   کابل های مسی (copper cable)
  • کابل های فیبر نوری (Fiber optic cable)
  • هوا (بستر انتقال برای شبکه های بی سیم)

سیگنال (Signal)

روشی است که کامپیوتر فرستنده بر اساس آن می تواند اطلاعات (Data) را که در این مرحله به صورت اعداد در مبنای دو (Binary) هستند را بر روی Network mediumانتقال دهد. مانند:

  • اختلاف ولتاژ در کابل های مسی
  • پالس های نور در کابل های فیبر نوری
  • امواج الکترومغناطیس در شبکه های بی سیم (Wireless)

شبکه های Base band

در این نوع از شبکه ها در یک زمان تنها یک سیگنال بر روی بستر ارتباطی (Network medium) منتقل می شود و یا به بیان دیگر سیگنال تمام پهنای باند کانال ارتباطی را اشغال خواهد کرد. عملکرد شبکه های LAN بر همین اساس است و در یک لحظه تنها یک سیگنال بر روی کابل می تواند قرار بگیرد.

شبکه های Broad band

در شبکه های Broad bandدر یک زمان سیگنال های مختلف می توانند منتقل شوند به عنوان مثال ارتباط رادیویی برای ارسال تصاویر تلویزیونی را در نظر بگیرید در این حالت اگر تلویزیون شما قابلیت نمایش تصاویر همزمان را داشته باشد در یک زمان شما می توانید کانال های مختلف تلویزویونی را تماشا کنید این نشان می دهد که سیگنال های مختلف به صورت همزمان می توانند بر روی کابل متصل به آنتن عبور نمایند.

در شبکه های Broad bandسیگنال تمام پهنای باند را به خود تخصیص نداده و فقط از بخشی از آن استفاده می کند.

شبکه تلفن (PSTN) نوعی دیگر از شبکه های Broad bandمی باشد، در شبکه های تلفن در مراکز مخابراتی دستگاه تقسیم کننده کانال موسوم به Multiplexerیک زوج سیم (2رشته) را به 32 خط تلفن واگذار می کند.

شبکه های راه گزینی بسته ای (Packet Switching)

در این نوع از شبکه ها بین مبدا و مقصد یک مسیر مشخص و اختصاصی (Dedicate) وجود نداشته و بسته های ارسالی هر کدام بر اساس شرایط شبکه در آن لحظه می توانند مسیر یابی شوند.

شبکه اینترنت بهترین مثال از این نوع از شبکه ها می باشد.در اینترنت هنگامی که شما به یک وب سایت متصل می شوید هیچ مسیر ثابتی بین شما و سایت مورد نظرتان وجود نداشته و بسته های ارسالی از طرف شما هر کدام ممکن است از مسیر های متفاوتی به مقصد برسند.

/ 5 نظر / 36 بازدید
شاغلام

تولد عید شما مبارک

سید حسین

سلام برای نمایش تبلیغات مراسم عزاداری فاطمیه اول هیئت در گوشه وبلاگ یه سر به وبلاگم بزن و کد رو بردار یا علی

ShaYan

سلام دوست عزیز. وبلاگ خوبی دارید. باعث خوشحالی منه که با شما تبادل لینک کنم. اگه خواستید منو با اسم ۩۩ "B.D.S.P" ۩۩ لینک کنید. به من هم بگبد با چه اسمی لینکتون کنم. ممنون . موفق باشید

حميدرضا

سلام حسين آقاي عزيز.. ممنون از لطفتون لينكتون كردم. يا علي.

ShaYan

سلام ممنون که لینککردید. ولی لطفا من رو دقیقا با نام۩۩ "B.D.S.P" ۩۩ لینک کنید. من شما رو با اسم آسمان آبی لینک کردم. با تشکر