RSS چیست؟

معرفی خوراک (فید یا خبر خوان)

فید، خوراک، خبر خوان یا RSS فناوری است که وبگردی و کار با اینترنت را به کلی متحول نموده است. RSS مخفف Really Simple Syndication و یا Rich Site Summary است که در کل بهترین راه برای دسترسی به آخرین مطالب و اخبار و نوشته‏های یک وبلاگ یا سایت است. این فناوری کاربران را قادر می‏سازد تا مطالب یک وب سایت را بدون دربرداشتن  قالب سایت یا وبلاگ و بدون هر موارد اضافی به صورت خالص ببینند که همین امر به بالا رفتن سرعت بارگذاری مطالب آن سایت یا وبلاگ می‏انجامد و حجم کار را کاهش می‏دهد.

مزایای عضویت در خوراک (فید) سایتها و وبلاگها 

۱- دسترسی آسان و سریع به مطالب آن سایت یا وبلاگی که مشترک شده‏ اید، بدون مراجعه به آن سایت یا وبلاگ

۲- کاهش هزینه‏های اینترنت به دلیل کاهش حجم دانلود و کاهش مدت زمان اتصال به اینترنت

۳- بررسی همۀ مطالب و اخبار وبلاگها و سایتهای مورد علاقه در یک نگاه

 ۴- صرفه جویی در وقت به دلیل عدم نیاز به مراجعه روزانه و پی در پی به سایت یا وبلاگ مورد علاقه

۵- جمع‏ آوری مجموعه‏ای از سایتهای مختلف و مورد علاقه در یک بسته (مانند گوگل ریدر) و جلوگیری از فراموش کردن آدرس سایتها و وبلاگهای مورد علاقه

۶- تاثیر ناپذیر بودن سیستم فیلتر در مقابل سایتها و وبلاگهای مفیدی که به اشتباه فیلتر شده ‏اند.

چگونه عضو خوراک (فید) سایتها و وبلاگهای مورد علاقه شویم؟

به راحتی هرچه تمام و بدون صرف وقت و یا هزینه، بر روی آیکونی شبیه این ساده ترین راه، استفاده از اشتراک گوگل و یا (Gmail) است. (باید قبلا در جیمیل عضو شده و یا به طریقی عضو گوگل باشید) به این صورت که پس از کلیک بر روی آیکون مربوط به خوراک (فید) سایت یا وبلاگ مورد نظر، صفحه ای باز می ‏شود که در قسمتی از آن شما می‏ توانید نوع سرویس خوراک خوان (فید ریدر) مورد علاقۀ خود را انتخاب کنید که معمولا اکثریت قریب به اتفاق از گوگل ریدر استفاده می‏کنند. به این صورت که پس از انتخاب گوگل ریدر، گزینۀ سمت راست یعنی Add to Google Reader را انتخاب نموده و تمام. شما عضو فید این وبلاگ یا سایت شدید. حال هر گاه به گوگل ریدر خود سر می‏زنید می‏توانید بروزرسانی‏های این وبلاگ یا سایت را با کلیک بر روی آن (که در لیست سمت چپ وجود دارد) مشاهده نمایید. کلیک کرده و سپس به صورت زیر عمل می‏کنیم :

ضمنا در صورتیکه یک وبلاگ عضویت در فید خود را در اختیار کاربران قرار نداده بود، می توانید از آیکون فید در کنار آدرس بار مرورگر خود (فایرفاکس یا اینترنت اکسپلورر فرقی ندارد) جهت عضویت در فید آن وبلاگ استفاده کنید.

تقدیم به دوست خوبم امیر بیک

منتظر نظرات خوبتون هستم. با تشکر

/ 1 نظر / 24 بازدید
امیر بیک

سلام حسین عزیز خیلی ممنونم از توضیحات مختصر و مفیدت بازم اگه سؤالی پیش اومد ازت میپرسم موفق باشی